Ürtiker Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ürtiker Nasıl Geçer?

Ürtiker Nasıl Geçer, Ürtiker, halk arasında diğer bir adıyla yani kurdeşen olarak bilinmektedir. Cilt yüzeyinde görülen kırmızılı solabilen, deri üzerindeki kabarıklıklar ve aşırı kaşıntıyla seyreden, beraberinde çapı, 1-2 mm büyüklüğünde olan, farklı değişimler gösterebilen kabarcıklı bir deri hastalığı türüdür.


Ürtiker hastalığı nasıl geçer?


Kabarcıklarla oluşan ürtiker, 48 saatten daha az sürede kendini kaybetmeye başlar. Daha kalıtsal deri yüzeyindeki ve deri altındaki dokuyla sivri kenarlı şişliği ile anjiyo ödem ismini almaktadır. Bu iki tür rahatsızlıklarda halk arasında dağılım gösteren bir hastalık türüdür.

Bu tür hastalıkların en büyük özelliği ağız yoluyla alınan gıda alerjenleridir. Başka oluşumlarda ise bu hastalıkta farklı değişik nedenleri olabilmektedir. Bunlarda bulunan otoimmün hastalıkları; otoimmün, trioidit, sistemik Lupus eritematozus vb. Kronik enfeksiyonlarıdır. Tüberküloz, bruselloz vb. Fokal enfeksiyonlar sinüzit, Diş ve dişeti enfeksiyonları vb. Helikobacter pylori enfeksiyonları, bazen hepatitler, bazen de farklı kanser türleri olabilir. Bunun için birden fazla inceleme yapmak gerekir.

Akut kurdeşen diye adlandırılan hastalık 6 haftadan daha az zamanda ilerleyen kurdeşenlerin büyük bölümü zamanla kendi kendine kaybolur. 6 haftadan daha fazla ilerleyen kurdeşen hastalığının tedavi edilmesi gerekmektedir.


Ürtikere en sık olan nedenler

  • Evcil hayvanlar kediler, köpekler, atlar
  • Deniz mahsulleri balıklar, kabuklu deniz hayvanları
  • Kuruyemiş, meyve süt ürünleridir
  • Belli parazit hastalıkları
  • Bal arısı veya eşek arısı sokması Ürtikere neden olur
  • Antibiyotikler gibi alerjen ilaçlar, aspirin
Tüm incelemelere rağmen hastalık %60-65'e kadar hiçbir sebep olmayabilir. Bunun rahatsızlığı da idiyopatik nedeni bilinmeyen, bir kronik ürtiker olarak isimlendirilir. Hastaların bu tür vakalardan sonra, alerji tetkikleri olan incelemeler yanında diğer hastalıkları içeren incelemeler yapılmaktadır. Geçmişten gelen hastalığın tedavi süresince ürtiker kendi kendine iyileşmeyle geçer ve tekrarlamaz. Bir türlü nedeni bilinmeyen ürtiker hastalığı taşıyanlar bu alerjik ilaç takviyesinden faydalandırılır.

Bu hastaların klasik olmuş sabahları sedatif göstermeyen antialerjikler, akşam vakti sedatif antialerjik ve H2 reseptör blokerleri ile alınmalıdır. H2 reseptör blokerleri gerçek tarafı mide asidini en aza düşürerek kullanılacak olan ilaç faktörleridir. Ama deri yüzeyinde Histamin reseptörlerinin %20'ye H2 cinsinde olduğundan bu tür ilaç takviyeleri hastalarda daha fayda sağlamaktadır.


Ürtikere çözüm olarak iyileşmesi


Pırasa ve lahana kaynatılarak elde edilen su ile kompres yapılır.

Ceviz yaprağı, anduz otu, gül yaprağı, ıspanak, pırasa, lahana, hatmi, söğüt yaprağı. Bunların bitkisel olup şifa verdiği görülmüştür. Bitkileri ve sebzelerin bir kısmından alıp karıştırılarak kaynatılır. Elde edilen suyla kaşıntı veren bölgeye pansuman yaparak sonrasında banyo edilmelidir.

Ürtiker Nasıl Geçer Yorumları

soru

engin yılmaz

08 Ekim 2016 Cumartesi

ben 6aydır ürtikerim çok zor zamanlar geçirdim.fakat süpürge tohumu kullanınca hastalık geçti.ürtıker hastalara tavsiye ederim .

Cevap yaz
cevap

Ahmet vefa

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Ürtiker hastaları bir çok şeyden ürtiker olabilir. Toza, giydiği elbiseye, strest, hava sıcaklığın dan. ürtiker hastaları çok dikkat etmeleri lazım ani ürtiker atakların da anti alerjik iğnelerle rahatlarlar. Yada soğuk duş alıp da rahatlayabilirler. Dermatoloji doktorlarına muayene olarak ürtiker hastalasına uyacak ilaçları kullanmaları lazım. Her kaşıntı alerji ilaçı uyamayabilir hastaya.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ürtiker Bulaşıcı mıdır?

Ürtiker Bulaşıcı mıdır?

Ürtiker Nasıl Geçer?

Ürtiker Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolinerjik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kolinerjik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Tedavisi Ürtiker Nasıl Tedavi Edilir

Ürtiker Tedavisi Ürtiker Nasıl Tedavi Edilir