İbrahim Saraçoğlu Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

İbrahim Saraçoğlu Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker, halk arasında kurdeşen olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık toplumda oldukça yaygın ve can sıkıcı bir hastalık olarak tanımlanır. Ürtiker, kaşıntılar ile karakterize olan bir durumdur ve kişinin cildinde sulu, kaşıntılı şişlikler oluşturur. Ciltte meydana gelen bu şişlikler genellikle yuvarlak veya ovaldir ve bazen kırmızı olabilir ancak her zaman kırmızı olması gerekmez. Ürtiker plakları, alerji ile ilgili hücreler olan mast hücrelerinin histamin adı verilen ve kılcal damarlardan sıvı sızmasına neden olan maddeleri salgılaması sonucu oluşur. Damarlardan sızan bu sıvılar deride birikerek belirtilen şişliklere neden olur.

Ürtikerin Nedenleri

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, ürtiker tedavisi ile ilgili olarak çoğu insanın bu şişliklerle karşılaştığında alerjik bir durum olduğunu düşündüğünü, ancak her zaman böyle olmadığını belirtmiştir. Ürtiker plakları bazen sıcak, soğuk, güneş ışığı, stres, cildin bir bölgesine uzun süreli basınç uygulanması, çok sıcak banyoya bağlı cilt sıcaklığında ani artış, ateş, cildi tahriş eden kimyasal maddeler ve fiziksel kaynaklı etkenler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, ürtiker plakları tüm vücudu ilgilendiren alerjik bir durumun bulguları da olabilir.

Ürtikerin Yaygınlığı

İnsanların yaklaşık %20'si yaşamları boyunca en az bir kez ürtiker yaşar. Bu yaş aralığı genellikle 20 ile 30 yaşları arasındadır. Nadiren tüm vücudu etkileyen ve yaşamı tehdit eden anafilaktik şok adı verilen alerjik durumlarda da ürtiker ortaya çıkabilir. Sıklıkla kronik ürtikerin nedeni bulunamaz ve bir süre sonra kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda, ürtiker plakları 6 hafta veya daha kısa sürede kaybolur. Bu ürtiker plakları beyazımsı veya et rengindedir ve büyüklükleri kişiden kişiye değişir. Bazen çok büyük alanlarda toplu halde oluşabilirler. Sıklıkla kol ve bacaklarda görülür. Muayene ve gerekirse alerjik deri testlerine göre ürtiker tanısı konulur.

Ürtiker Tedavisi

Ürtiker tedavisi için losyon veya krem türü antihistaminik tabletler, ilaçlar ve enjeksiyonlar kullanılabilir. Eğer genel bir alerjiden şüphe duyulmuyorsa, kaşıntıyı geçirecek kremler ve uygulamalar yeterli olabilir. Gerekli olan durumlarda ise daha ileri tedaviler uygulanabilir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, ürtiker tedavisi için süpürge tohumunu önermektedir. Süpürge tohumunun tarifi ise şöyledir:

  • Bir yemek kaşığı süpürge tohumunu havanda iyice ezdikten sonra günde 2 kez, sabah ve akşam aç karnına bir yudum su ile içilir.
Uygulanacak olan bu kür, kurdeşene karşı %60 - %70 oranında etki gösterir. Süpürge tohumu, aktarlardan kolaylıkla temin edilebilir. Ürtiker belirtisi ile karşılaştığınızda doktora giderek hastalığın hangi boyutta olduğunu öğrenmeniz önemlidir. Geçmiş olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Esat

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Sakın süpürge tohumunu kullanmayın biz bir tatlı kaşığı kullandık 5 gün hastanede yattık

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Geçmiş olsun, yaşadığınız duruma çok üzüldüm. Sakıncalı olabileceği konusunda uyarınız için teşekkürler. Başka kullanıcıların da dikkatli olması önemli.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Ürtiker Nasıl Geçer?

Ürtiker Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kurdeşen Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Nedenleri Ürtiker Neden Oluşur

Ürtiker Nedenleri Ürtiker Neden Oluşur

Yüzde Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kolinerjik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kolinerjik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Alerji Belirtileri ve Tedavisi